Unix-tid borde regera =)

Jag tror, att när jag var liten började tidräkningen då Systembolaget öppnade. Åtminstone har jag alltid, så länge jag kan minnas fått höra att jag föddes 15 minuter innan ”bolaget” öppnades. Antagligen var det tur så det hanns med spritinköp innan köerna blev för långa. Vad vet jag? Det är väl kanske något man kan skratta lite åt men någonstans känns det inte så kul att det alltid är det man har hört. inget annat.

Men vi har väl alla vår egen tidräkning. I Unix-världen började tiden ticka 1970-01-01 kl00:00 och sedan dess tickar sekundrarna obönhörligt vidare. Och idag, om 30 sekunder från detta inläggs postande är klockan, eller tidskoden 1234567890 sekunder räknat från 1970-01-01 kl00:00 =)

En gång för länge sedan hade vi en nedräknare på Nomell.Se, har glömt om det var till bröllopet eller någon av förlossningarna eller bara till en fest, som räknade ner antalet sekunder till det var dags =)

Och med samma logik tycker jag det känns bättre att säga att jag är född klockan 100856700, alltså kvart i nio, den 13:e mars 1973. Naturligtvis finns ingen exakt tidsangivelse i historierna om min förlossningstidpunkt, bara en kvart innan systemet öppnar. Och jag utgår bara från att det var klockan 9. Det var i vart fall en tisdag.

Maria föddes: kl167367600
Denise föddes: kl847475940
Jesper föddes: kl899276460
Emilia föddes: kl977081520
Vi gifte oss: kl1024142400
Miranda föddes: kl1120181580
Vi köpte hus: kl1129273200

Och på måndag morgon kommer jag att vara på jobbet kl1234771200 för att påbörja mitt fjärde år på mitt nuvarande jobb =)

Andra bloggar om: , , , , , , , ,

Posted from .

Kommentera