Ny mobiltelefon, Motorola L7089

Nu har jag hämtat den för USA-resan inköpta Motorolan på Europolitan stores. Jävligt smutt, mindre än Nokia 6150 men helt kass för mig — tror jag.

Den har i och för sig röststyrning både för menyer och uppringning. Dvs man kan speca att man säger ”vidarekoppling” i micken så öppnar den menyn för vidarekopplingar. 10 såna alternativ kan man lägga in, och 25 uppringningar. Man säger ”pudding” så ringer den hem :). Så vem vet, om man får hjälp att definiera upp den kanske den går att nyttja. IR-port och programvara till PC, tack för det :). Den ska provköras nu ett tag framöver :).

Trippelbandare, dvs 900, 1800 och 1900 bandet. Dessvärre autoselectar den inte 1900-bandet, så man får växla manuellt när man kommer till USA men det går också att röststyra så man inte står där med lång näsa och måste be om hjälp :).

[tags]Arbete, Tjänsteresa, USA, Mobiltelefon, Mobiltelefoner, Motorola[/tags]

Författare

  • Joakim

    Jag kommer skriva om funktionsnedsättning, ledarhundar och mina intressen datorer, båtar och musik.


Upptäck mer från Nomell.Se

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Författare: Joakim

Jag kommer skriva om funktionsnedsättning, ledarhundar och mina intressen datorer, båtar och musik.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.